ІПОТЕЧНЕ КРЕДИТУВАННЯ ЯК ФАКТОР СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ КРАЇНИ

Автор(и)

  • Олена Андреєва Державний університет інфраструктури та технологій

Ключові слова:

іпотека, іпотечний кредит, іпотечна система, застава, банк

Анотація

Іпотека і іпотечний кредит це складові іпотечної системи, еволюція якої налічує декілька тисячоліть. Впродовж цього періоду відбулася трансформація поглядів на іпотеку – від застави – земельної ділянки до розуміння іпотеки як фінансового інструмента в механізмі соціально- економічного розвитку країни.
На землях України іпотечна система виникає і розвивається одночасно з розвитком банківської справи. Наприкінці ХІХ – початку ХХ ст. на теренах України була сформована мережа іпотечних банків, а іпотека набула функцій кредиту та перетворилася в канал постачання інвестицій в сільське господарство.

В сучасному періоді, іпотечний кредит це дієвий інструмент в механізмі розвитку ринкової економіки. Іпотека не тільки стимулює будівництво нового житла та дозволяє забезпечити житлом населення країни на ринкових засадах, а і запускає механізм розвитку ринку цінних паперів, банківського і страхового ринку, дозволяє створити додаткові робочі місця в галузях будівництва та на виробництві товарів довготермінового споживання. Дія іпотеки має мультиплікативний ефект і дозволяє досягти значного соціально-економічного ефекту, є фактором зародження середнього класу в суспільстві і передумова для формування соціального благополуччя.
Ключову роль в розвитку іпотечного кредитування сучасного періоду відіграє державна програма «єОселя», що почала працювати в Україні з жовтня 2022 року і дозволила отримати іпотечний кредит від 3 до 7% річних. Від початку існування в Україні програми «єОселя» було видано іпотечних кредитів на суму понад 13 мільярдів гривень та понад 8,5 тис родин скористалися цією програмою.

Адаптація роботи іпотечної системи до умов війни, загострення безпекових ризиків і демографічні зміни, вимагає від учасників іпотечного ринку удосконалювати напрацьовані у довоєнні часи бізнес-моделей, шукати нові форми для відновлення іпотечного кредитування, проводити постійний моніторинг соціальних, політичних і кон’юнктурних факторів. Адаптаційний механізм з боку держави передбачає посилення правового контролю над всіма елементами іпотечного кредитування та максимальної підтримки через прозорість ціноутворення на іпотечні кредити

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-06-28