ІНВЕСТИЦІЙНИЙ КЛІМАТ В УКРАЇНІ: СТАН, ПРОБЛЕМИ ТА МОЖЛИВІ ШЛЯХИ ПОКРАЩЕННЯ
Ключові слова:
інвестиційний клімат, інвестиційна привабливість, інвестиційний потенціал, інвестиційний ризик, мікросередовище, макросередовище, страхуванняАнотація
У статті викладено результати дослідження стану, проблем та можливих шляхів покращення інвестиційного клімату в Україні в нових екстремальних умовах ведення бізнесу. Покращення та стабілізація інвестиційного клімату в Україні під час воєнного стану є необхідним для забезпечення економічного розвитку, залучення міжнародних ресурсів, відбудови інфраструктури, зміцнення міжнародного іміджу та захисту національного бізнесу.
Метою статті є дослідження стану та проблем формування інвестиційного клімату країни в умовах повномасштабних військових дій, аналіз головних чинників, що впливають на рівень інвестиційної привабливості підприємств в умовах невизначеності, вивчення основних шляхів та напрямків покращення інвестиційного клімату в Україні.
В результаті проведеного дослідження встановлено, що інвестиційний клімат доцільно визначати як сукупність політичних, економічних, правових, соціально-культурних, науково-технологічних, демографічних, інфраструктурних та природно-географічних чинників, які формують ступінь інвестиційної привабливості і зумовлюють рівень інвестиційного ризику. Побудовано модель формування інвестиційного клімату в Україні з урахуванням основних чинників внутрішнього та зовнішнього середовища підприємств та організацій в умовах воєнного стану. Структуровано основні загрози та зміни у макросередовищі під впливом війни. Виявлено, що не залишилося жодної сфери діяльності суб’єктів господарювання, яку б не зачепила війна.
Одним з основних шляхів покращення інвестиційного клімату в Україні на сьогодні є страхування воєнно-політичних ризиків, що є надзвичайно важливим аспектом для захисту капіталовкладень і забезпечення розвитку бізнесу. Саме стабілізація інвестиційного клімату дозволить запобігти відтоку капіталу за кордон та збереже ресурси для подальшого розвитку. Крім масштабних проєктів відбудови інфраструктури, інвестиції можуть бути спрямовані на підтримку малого та середнього бізнесу, який є важливим джерелом інновацій та робочих місць.