ВІЙСЬКОВІ КОНФЛІКТИ ЯК КАТАЛІЗАТОР ІННОВАЦІЙ

Автор(и)

  • Георгій Олександрович Ковбатюк

Ключові слова:

військові конфлікти, інновації, інноваційні розробки, комерційне використання

Анотація

У статті проаналізовано вплив військових конфліктів на інноваційні технології, розглянуто можливості комерційного використання інноваційних розробок військового призначення в мирний час та вплив військових конфліктів на економіку.

Досліджено хронологію інноваційних розробок внаслідок злиття військових технологій та їх комерційного використання.

Визначено, що технології більш, ніж будь-яка інша зовнішня сила, формують війну; і навпаки, війна формує технології. Технології відчиняють можливості і змінюють засоби ведення війни. Технології були основним джерелом військових інновацій упродовж усієї історії. Вони викликають зміни у війні більше, ніж будь-який інший фактор. Інструменти ведення війни розвивалися повільно протягом усієї історії людства, але тільки в сучасному світі існує інституціоналізований та раціоналізований механізм для постійного та систематичного їх оновлення.

Визначено, що вищі рівні державних витрат, пов’язані з війною, мають тенденцію приносити деякі позитивні економічні вигоди у короткостроковій перспективі, особливо за рахунок збільшення економічного зростання, що відбувається під час буму видатків в умовах конфлікту. Однак негативні ненавмисні наслідки виникають або одночасно з війною, або розвиваються як залишкові ефекти згодом, тим самим завдаючи шкоди економіці в довгостроковій перспективі. В той же час військові конфлікти є поштовхом для нових інноваційних зрушень. У кризових умовах підвищується ймовірність активізації процесів модернізації, з’являються нові галузі й сектори економіки, відбувається якісна структуризація.

Таким чином, військові конфлікти, маючи багато негативних наслідків, є каталізатором інновацій, що виникають внаслідок наукових розробок у військовій сфері, а також стимулюють індустріальний розвиток країн у високотехнологічне русло з опорою на якісний людський капітал, знання та інновації.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-07-25